-
Normalt så tillämpar vi avstängning för dem som har dubbla användarkonton i forumet.
Nu finns det flera tillfällen när fler personer kan använda samma ip och det är när de sitter på samma företag eller arbetar ihop från hemmet till exempel. Och det är ok.
I en annan tråd kom en vag antydan att någon nya medlem skulle kunna vara en gammal som reggade ett nytt konto för att komma med ytterligare en sida i SEO-Sunday.
Och visst kom det in en ny medlem senaste veckan men det är den äkta häften till en befintlig medlem och de arbetar ihop. Vilket ur min synpunkt är ok.
Men, nu brukar ofta de som arbetar på samma företag ange den informationen i sina profiler, dock inget krav men kan vara bra för oss andra att veta.
Några synpunkter på att man bör ange eventuella direkta kopplingar till ett företag om fler från samma företag är medlemmar.
-
Jag tycker nog inte att man ska ställa krav på att man måste redovisa kopplingar till ett företag.
Jag har själv funderat på att ta bort det från min signatur, främst för att jag ibland inte vill att mina åsikter ska tillskrivas min arbetsgivare, (i de lägena brukar jag klicka ur signaturen).
Ämnesinformation
Användare som tittar på det här ämnet
Det är för närvarande 1 användare som tittar på det här ämnet. (0 medlemmar och 1 gäster)
Liknande ämnen
-
Av barje47 i forum Övrigt inom SEO
Svar: 4
Senaste inlägg: 2011-04-09, 02:59
-
Av nejin i forum Optimering
Svar: 9
Senaste inlägg: 2011-01-21, 15:08
-
Av StefanBergfeldt i forum Optimering
Svar: 15
Senaste inlägg: 2009-10-28, 10:57
-
Av Webpal i forum Introduktion
Svar: 9
Senaste inlägg: 2007-12-10, 21:58
-
Av Patrik Berggren i forum Optimering
Svar: 10
Senaste inlägg: 2007-09-16, 22:06