SEO-forum.se har sålts, viktig info
Resultat 1 till 22 av 22

Hur ser din statistik ut för Google?

  1. #1
    Reg.datum
    apr 2006
    Ort
    Stockholm
    Inlägg
    346
    Skulle vara kul att höra hur mycket trafik (i procent) ni andra får från Google.
    Själv har jag ca 35% från Google om man tittar på denna veckan. Brukar ligga där omkring annars med.
    (Kollat via Google Analytics)
    Min blogg: David / Mitt företag: SEO:d

  2. #2
    Björns avatar
    Björn Björn är inte uppkopplad Kan SEO rätt bra
    Reg.datum
    jun 2006
    Ort
    Sthlm
    Inlägg
    301
    Jag har inga stora sidor, men generellt så är det över 80% på dem. Även det via GA.

  3. #3
    Per Renemarks avatar
    Per Renemark Per Renemark är inte uppkopplad Kan SEO rätt bra
    Reg.datum
    maj 2006
    Ort
    Kalmar
    Inlägg
    505
    Mellan 50% och 80% från analytics. Dessa är ganska hårt byggda för google och nya...
    Affiliate sedan 2006 Seodev.

  4. #4
    jmns avatar
    jmn jmn är inte uppkopplad Kan SEO rätt bra
    Reg.datum
    okt 2006
    Inlägg
    157
    50% på en, 30% på en annan (som jag drivit hårdare på sociala nät). GA.

    edit: Google i procent av totala trafiken. Övriga sökmotorer små relativt Google trots att jag troligen rankar bättre där i många fall.
    Senast redigerat av jmn den 2007-01-05 klockan 16:20.

  5. #5
    LaoWangs avatar
    LaoWang LaoWang är inte uppkopplad Kan SEO rätt bra
    Reg.datum
    maj 2006
    Ort
    GBG
    Inlägg
    302
    Menar du jämfört med andra sökmotorer eller också andra siter?

  6. #6
    Reg.datum
    apr 2006
    Ort
    Stockholm
    Inlägg
    346
    Kinaportalen: Vem frågar du?
    Min blogg: David / Mitt företag: SEO:d

  7. #7
    Masterminds avatar
    Mastermind Mastermind är inte uppkopplad Kan SEO rätt bra
    Reg.datum
    nov 2006
    Ort
    Mälardalen
    Inlägg
    92
    Jag har väl 75/25% ungefär. Dvs 75% Google och 25% MSN. Allt annat är väldigt smått, jag vet inte varför Yahoo skyr mig som pesten.

    (I google räknar jag in Eniro förstås.)

  8. #8
    LaoWangs avatar
    LaoWang LaoWang är inte uppkopplad Kan SEO rätt bra
    Reg.datum
    maj 2006
    Ort
    GBG
    Inlägg
    302
    Alla, men framförallt den som ställde frågan

  9. #9
    Reg.datum
    apr 2006
    Ort
    Stockholm
    Inlägg
    346
    OK... Omformulerar:
    Hur många procent av er totala traffik får ni från Google?
    Min blogg: David / Mitt företag: SEO:d

  10. #10
    Patrik Berggrens avatar
    Patrik Berggren Patrik Berggren är inte uppkopplad Kan SEO rätt bra
    Reg.datum
    mar 2006
    Ort
    Tärnö Gård, Västerås
    Inlägg
    1 383
    Den totala trafiken jag får från google ligger på ca 10% av den totala ... dock har jag en väldigt inarbetad sida som varit igång läääääänge ...

    Totala antalet besökare från olika sökmotorer ligger på ca 15%

    Lägger man till besök från inlänkar så är de ca 7 - 8 % ....

    Dock, så har jag 75% återkommande besökare, så även de "regulars" kommer från de olika alternativen ovan

    Tillägger att jag då även rankar TOP 10, eller bättre, på "alla viktiga" sökord/sökfraser utom ett sökord ...

    cya,
    /PatrikB

  11. #11
    Reg.datum
    apr 2006
    Ort
    Stockholm
    Inlägg
    346
    MrWize: Hur länge är "läääääänge"?
    Min blogg: David / Mitt företag: SEO:d

  12. #12
    Patrik Berggrens avatar
    Patrik Berggren Patrik Berggren är inte uppkopplad Kan SEO rätt bra
    Reg.datum
    mar 2006
    Ort
    Tärnö Gård, Västerås
    Inlägg
    1 383
    1997 ... dock gjorde vi ett domännamnsbyte för ett år sedan typ och började med "seo" i april 06 ...

    Med andra ord, 10 års jubileum i år

    cya,
    /PatrikB

  13. #13
    Reg.datum
    apr 2006
    Ort
    Stockholm
    Inlägg
    346
    Ajajaj! Du slår mig med 2 år

    Lite offtopic men hur gammal är du?
    Min blogg: David / Mitt företag: SEO:d

  14. #14
    SEOhanss avatar
    SEOhans SEOhans är inte uppkopplad SEO-proffs
    Reg.datum
    mar 2006
    Ort
    Göteborg
    Inlägg
    251
    Här skall du få exakt rapport baserat på 283 av våra kunder (alla har inte vår statistik). Statistiken är från hela December månad.

    Google 84,01%
    Eniro 4,16%
    MSN 8,76%
    Yahoo 0,14%
    AltaVista 2,93%

  15. #15
    Jim Westergrens avatar
    Jim Westergren Jim Westergren är inte uppkopplad SEO-proffs: utökad profil
    Administratör
    Reg.datum
    feb 2006
    Ort
    Täby
    Inlägg
    2 721
    Tack Hans, bra info.
    Bor nu i Täby, Stockholm
    Kolla in mitt SEO verktyg Domainstats

  16. #16
    Hjalmars avatar
    Hjalmar Hjalmar är inte uppkopplad Kan SEO rätt bra
    Reg.datum
    apr 2006
    Ort
    Jonsered, Göteborg
    Inlägg
    559
    Tack Hans. Man får ju dock tänka på urvalsgruppen i hans data. Dvs det är kunder som är intresserade av SEO och har optimerade sidor. Det "kan" ju vara så att tex msn / yahoo straffar optimerade sidor ifall SEOhans kunder är primärt optimerade för google.

    Vad jag försöker säga är bara att även om det troligen är den bästa / största datamängden någon här kan ta fram på rak arm så är den inte nödvändigtvis representabel för alla. Den stämmer dock rätt bra för mig också, och då skall det ju sägas att jag optimerar enbart för google och ifall msn/yahoo hakar på så är det en bra bonus..
    Tidningar.nu - Beställ tidningar

  17. #17
    whylds avatar
    whyld whyld är inte uppkopplad Kan SEO rätt bra
    Moderator för alla forumsektioner
    Reg.datum
    jul 2006
    Ort
    Åstorp, Skåne
    Inlägg
    277
    Statistiken för min svenska huvudsida:
    Statistik från 1 januari 2006 - 31 december 2006

    Google 83,70%
    Eniro 7,91%
    MSN 4,99%
    Yahoo 2,18%
    Altavista 0,98%
    Sesam 0,24%

    I statistiken är bara organisk trafik inräknad (Google Adwords-trafik o dyl är alltså borträknad - anledningen till detta är att jag endast haft annonser på Google och inte på någon annan sökmotor. En jämförelse av resultaten skulle då bli felaktig.)
    På samtliga sökmotorer rankar jag bra på mina breda sökord vilket gör resultaten relativt jämförbara (Sökmotoroptimeringen har alltså slagit väl ut på samtliga sökmotorer). Dock har MSN ännu inte gjort en ordentlig indexering av sidorna på sajten vilket kan leda till delvis förlorad trafik från MSN.

    Intressant är också att Sesam tagit marknadsandelar på så kort tid. Bådar gott för dem.
    Senast redigerat av whyld den 2007-01-06 klockan 19:20.

  18. #18
    Reg.datum
    maj 2006
    Ort
    Lund
    Inlägg
    385
    Den intressanta frågan är väl hur det skiljer sig mellan sökmotorerna inte hurvida man får mycket från andra håll eller ej.

    Så här ser det ut för en av mina internationella sidor under ett tidsperspekiv på strax över 1år:

    Sökmotor.........Besökare.........Procent
    Google..............1621164...........86.77%
    Yahoo...............198959............10.65%
    MSN Search.......30323..............1.62%
    AOL Search........7655...............0.41%
    Dogpile..............2145...............0.11%
    AltaVista............2028...............0.11%

    För övrigt ser det ut så här för sökmotorerna jämfört med andra referrers:
    Referrer............Besökare.........Procent
    Websites............4160302...........69.01%
    Search Engines....1868270...........30.99%
    Email..................409.................0.01%
    Köp länkar - Säljer permanenta länkar

  19. #19
    jmns avatar
    jmn jmn är inte uppkopplad Kan SEO rätt bra
    Reg.datum
    okt 2006
    Inlägg
    157
    En grovhuggen tolkning av data i tråden blir väl gamla 80/20-regeln då?
    "Site under uppbyggnad" har runt 80% sökmotortrafik.
    "Mogen site" har c:a 20% sökmotortrafik.

    Kanske rätt logiskt om man gissar att en site nån gång borde ha samlat på sig alla någorlunda aktiva inom målgruppen och sen "stagnerar" om inget görs för att bredda målgruppen. Varför man nu ska göra det om siten funkar bra för de som är där?

  20. #20
    Masterminds avatar
    Mastermind Mastermind är inte uppkopplad Kan SEO rätt bra
    Reg.datum
    nov 2006
    Ort
    Mälardalen
    Inlägg
    92
    Kan jag dra en snabb slutsats av det här, nämligen att Yahoo/Altavista är rätt små på svenska marknaden?

    Det som står här på forumet om att Yahoo är näst störst baseras på total data internationellt förmodar jag. (Okej, hoppas jag, menar jag, jag får ju så lite besök därifrån.)

  21. #21
    jmns avatar
    jmn jmn är inte uppkopplad Kan SEO rätt bra
    Reg.datum
    okt 2006
    Inlägg
    157
    Citat Ursprungligen postat av Mastermind
    Kan jag dra en snabb slutsats av det här, nämligen att Yahoo/Altavista är rätt små på svenska marknaden?
    Låter rimligt. Jag ligger generellt bättre i Yahoo än Google på relevanta ord, men får ändå mer via Google.

  22. #22
    Reg.datum
    apr 2006
    Ort
    Stockholm
    Inlägg
    346
    Ja Yahoo, MSN och alla de andra har bara ett par procent av sökmarknaden i Sverige. Som en liten parantes till FredriksMHs siffror så kommer ofta Eniro efter Google. Sen använder de ju Google för webbsökningarna så om man vill slå ihop de siffrorna eller inte kan diskuteras. Finns ju en del skillnader i Google ordinare sök och Eniro+Google sök...
    Min blogg: David / Mitt företag: SEO:d

Ämnesinformation

Användare som tittar på det här ämnet

Det är för närvarande 1 användare som tittar på det här ämnet. (0 medlemmar och 1 gäster)

Liknande ämnen

  1. Svar: 12
    Senaste inlägg: 2006-11-30, 00:08
  2. Jotspot + Google = Sant
    Av hans99 i forum Nyheter
    Svar: 2
    Senaste inlägg: 2006-11-01, 02:20
  3. Svar: 3
    Senaste inlägg: 2006-05-25, 20:23
  4. Hur ofta går Google igenom min sida.
    Av David i forum Google
    Svar: 21
    Senaste inlägg: 2006-04-07, 23:48
  5. När använder google meta-description?
    Av vajpero i forum Google
    Svar: 3
    Senaste inlägg: 2006-03-25, 17:02