
Ursprungligen postat av
Feldon
Min definition som jag tror håller är följande:
sökordsoptimering:
Man optimerar given webbplats för att bli mer synlig kring ett visst ord. Man ser ofta till att det hamnar i titlar, rubriker, ingresser, alt-taggar och title-taggar samt även i ankartexter till sidan.
sökmotoroptimering:
Man optimerar en webbplats för att underlätta så att sökmotorerna får tag på all information om webbplatsen som den behöver för att göra en bedömning av innehållet. Man manipulerar alltså inte rubriker och titlar och annan meta data mot att synas på specifika ord utan mer generellt för att få upp sidan på bredden i sökmotorerna. Något som bör göras på sidor som redan syns bra på det som sökmotorerna får tag på men som då saknar indexering av vissa delar eller där meta data på vissa sidor blivit utelämnad eller dåligt skriven.
sökmotorpositionering:
En spetstjänst som gå ut på att ta 1 ord, 1 sida och sedan placera sidan för det ordet på en avtalad placering i sökmotorn. Detta då genom minimal beröring av befintlig sida.
Dessa 3 delar kan man alltså köpa från 3 olika leverantörer där dock sökmotoroptimering och sökordsoptimering är rätt lika i det avseendet att de behandlar samma del av hemsidan så där bör man tala om att man har två olika och att de får ta hänsyn till varandra. Medan positioneringen då endast gör mindre ingrepp och kan kombineras fritt.
Finns det någon SEO-ordlista? tror David hade något SEO-wiki med en ordlista i?